Efsane Gemi Titanik neden battı..?

 

 

 TİTANİK!  

NEDEN BATTI..? 

   

                                                

Efsane yolcu gemisi Titanik, 15 Nisan 1912 tarihinde Atlas Okyanusu’nun derinliklerine gömülerek büyük bir trajediye yol açmıştı. Dünyanın en büyük ve en iyi gemisi olarak yola çıkan Titanik’te tam olarak ne yaşandığını hala kimse bilmiyor fakat bu konuda ilginç teoriler var;

Aslında bu konuda suçlu dev buz dağı gibi görünüyor ancak araştırmacılar bu geminin batmasında başka etkenlerinde rol oynadığını iddia ediyor.

10 Nisan günü yüzlerce insan İngiltere'nin Southampton limanına toplanmış, Titanik'in New York'a doğru çıkacağı ilk yolculuğuna tanıklık etmek istiyordu. Çünkü onlara göre bu gemi bir efsane olacaktı. İnsanlara göre bu gemi asla batmazdı. Sadece zenginler bu gemideydi. Havuzu olan ilk gemilerdendi, şık mobilyalar, altın avizeler... Her şey çok güzeldi. Her gece eğlenceler düzenleniyordu. Peki efsane gemi nasıl oldu da battı..? 

Titanik teknik bir hatadan dolayı batmış olabilir. Ancak düşünüldüğünde Titanik asla batmayacak bir gemi olarak inşa edilmişti. Tabanında birbirinden bağımsız kopartmanlar yer alıyordu. Eğer alttan bir darbe alacak olsaydı sadece darbe alan yer su dolacaktı. En kötü olasılıkla başka bir gemiye çarpıştığında dahi kompartmanların bir kısmı su alacak, geminin batması en az 3 gün sürecekti. Bu kadar uzun bir sürede de yardım gelirdi. Ancak 14 Nisan gecesi geminin sadece alttan ya da önden darbe alacağını hesaplayan mühendisleri yanıltan bir olay oldu. Gece karanlığında mürettebat buz dağını fark etmeseydi ve gemi buz dağına doğrudan çarpsaydı önden hasar alacak, sadece ön taraftaki kopartman su ile dolacak ve Titanik batmadan kurtulabilecekti. Fakat buz dağı fark edildi ve son bir umutla manevra yapıldı. Buzdağı geminin yan kısmını bıçak gibi kesti ve tüm kopartman su ile doldu. Bunun sonucu Titanik 3 saat gibi kısa bir sürede battı.                                                                                       

 

    İrem Özgür

 

 

  

 

                 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !